Dánští židé v Terezíně
4. 10. – 14. 11. 2023, výstavní síň In Memoriam
U příležitosti výročí osmdesáti let od příjezdu dánských Židů do Terezína zve Filozofická fakulta Univerzity Karlovy, Dánské velvyslanectví v Praze a Památník Lidice na výstavu Dánští Židé v Terezíně.
Příběh židovské menšiny v Dánsku je v kontextu holokaustu ojedinělý. Většina dánských Židů válku přežila – zejména díky odporu dánské společnosti k antisemitismu. Do osudu tamní židovské menšiny je zároveň vpleten příběh 80 dětí z Československa, které v Dánsku našly útočiště před nacistickou zvůlí. Většina Židů žijících v Dánsku se před perzekucí zachránila útěkem do sousedního Švédska. Na pět set Židů přesto nacisté poslali do terezínského ghetta. Dánské úřady jim po celou dobu pomáhaly. V předvečer kapitulace se je podařilo evakuovat do Švédska. Prožitek holokaustu, s nímž po návratu konfrontovali dánskou společnost, je spojován zejména s Terezínem. Ten se stal symbolem válečného utrpení dánských Židů, ale také symbolem severské solidarity.
Výstava přináší svědectví Seveřanů, kteří se proti své vůli ocitli na našem území, a byla připravena v roce 2023 u příležitosti 80. výročí příjezdu dánských Židů do Terezína.
Výstavu připravilo oddělení skandinavistiky Ústavu germánských studií Univerzity Karlovy v rámci projektu Česko-severská memorabilia: demokracie a aktivní občanství ve vysokoškolské výuce řešeného v letech 2022–2024 na Filozofické fakultě v Praze. Projekt je financován Fondy EHP (projekt č. EHP-CZ-ICP-4-009). Na výstavě spolupracovalo Dánské velvyslanectví v Praze a Památník Terezín.
Kde: výstavní síň In Memoriam, Památník Lidice (pietní území)
Kdy: 4. října – 14. listopadu 2023
Otevřeno denně 9 – 17h
Výstava je volně přístupná