Ležácké veršování

Celostátní dětská recitační přehlídka je soutěžní setkání mladých recitátorů vyhlašované Památníkem Ležáky a Památníkem Lidice u příležitosti Dne válečných veteránů.

Cílem přehlídky je setkání v přátelské atmosféře, poznání práce ostatních a připomenutí si historických souvislostí spojených s místem konání.

Památník Lidice, příspěvková organizace MK ČR a Památník Ležáky pořádá od roku 2013 celostátní přehlídku dětských recitátorů, která se koná u příležitosti uctění Dne válečných veteránů. Naším cílem je každoročně zprostředkovat dětem a mládeži možnost setkávání se za přátelské atmosféry a v inspirativním prostředí, které je doplněno o tvořivé dílny a vystoupení umělců.

Přehlídka je určena dětem a mládeži od 6 do 15 let. Podmínkou účasti je včasné zaslání vyplněné přihlášky na kontaktní adresu vyhlašovatele. Všichni přihlášení obdrží potvrzení o přijetí přihlášky.

Desátý ročník soutěžní přehlídky proběhl dne 8. listopadu 2024 v Multifunkčním centru Hlinsko.

V pátek 8. listopadu 2024 se pod záštitou hejtmana Pardubického kraje Martina Netolického a našeho patrona – herce a recitátora Alfreda Strejčka uskutečnila v prostorách hlineckého Multifunkčního centra jubilejní celostátní recitační přehlídka.

Ležácké veršování, které od roku 2014 tradičně vyhlašují Památník Ležáky a Památník Lidice při příležitosti mezinárodního Dne válečných veteránů, byla založena v rámci 82. výročí vyhlazení osady Ležáky, na památku místních dětí zavražděných 25. července 1942 v Chelmnu. Z muzea Památníku Ležáky se soutěž v roce 2021 přesunula do Multifunkčního centra v Hlinsku, které nabízí skvělé divadelní prostředí a velkou scénu pro všechny vystupující. 

Soutěžní přehlídka představuje originální setkání pro mladé recitátory, kteří zde získají jedinečnou příležitost vystoupit na profesionálním pódiu před publikem tvořeným jejich vrstevníky a odbornou uměleckou porotou – v letošním roce zastoupenou herečkami Danou Černou a Marií Málkovou, hercem Vilémem Udatným a pedagožkou Klárou Litterovou. Patronem Ležáckého veršování je již od samých počátků herec a recitátor Alfréd Strejček, který je s námi stále v kontaktu prostřednictvím osobních videozdravic. Moderování se profesionálně ujal náš dlouhodobý podporovatel a přítel - herec Michal Zelenka, syn přeživšího lidického dítěte Václava Zelenky.  

Během uplynulých deseti let se akce stala mezi dětmi velice populární – počet soutěžících se oproti jejím prvním ročníkům zdvojnásobil a mnoho dětí se Ležáckého veršování účastní pravidelně. Do letošního ročníku recitačního klání se přihlásilo celkem padesát jedna žáků a studentů z celé České republiky, což jednoznačně dokládá jejich trvalý zájem.  

Jubilejní ročník Ležáckého veršování ovládli tito žáci a studenti, kterým tímto ještě jednou gratulujeme:

První kategorie:

1. místo – Emílie Valdmanová 

2. místo – Emma Emmons 

3. místo – Astrid Glierová 

Zvláštní cenu poroty získaly Alžběta Malinská a Liliana Elen Kytnerová. 

Druhá kategorie:

1. místo – Eva Levaiová 

2. místo – Evelína Hladká 

3. místo – Nikol Nováčková 

Zvláštní cenu poroty získali Zuzana Chaloupková a Vít Vodvárka.

Třetí kategorie:

1. místo – Ondřej Rebec 

2. místo – Eliška Havlová 

3. místo – Běla Havlíčková 

Vyhlášení výsledků a předání cen vítězům si nenechala ujít ani řada pozvaných čestných hostů, k nimž patřil senátor Jan Tecl, radní Pardubického kraje Miroslav Krčil, ředitel Krajského vojenského velitelství Pardubice Petr Holý, starosta Miřetic Jaroslav Chour, starosta Prosetína Michal Vychroň a předseda KLUBU VÝSADKOVÝCH VETERÁNŮ gen. Klemeše CHRUDIM, z.s. Ivan Gašpár.

Doprovodný program k akci pravidelně zahrnuje prezentaci krátkých dokumentů zachycujících zásadní historické události spojené s tragickým příběhem Ležáků a Lidic a připomíná důležitá výročí spojená s těmito místy. Ve foyer klubu Hlinečan byla letos připravena ke zhlédnutí také výstava „Slzy všech lidí jsou stejné“, která je věnována akademické sochařce Marii Uchytilové, autorce Památníku dětských obětí války – bronzového sousoší 82 lidických dětí. Od narození této výjimečné umělkyně uplynulo právě sto let. 

Během dne vystoupili na podiu vrchní praporčík 43. výsadkového pluku Chrudim nadpraporčík Petr Kopecký a praporčík Mojmír Habart z Krajského vojenského velitelství Pardubice, kteří žáky a studenty blíže seznámili se službou vojenských profesionálů i s příběhy válečných veteránů, kteří pro naši vlast obětovali to nejcennější – svůj život. Chrudimští výsadkáři a Krajské vojenské velitelství Pardubice s Památníkem Ležáky spolupracují od založení recitační soutěže, za což jim velice děkujeme.   

Na tomto místě bychom chtěli rovněž poděkovat Pardubickému kraji, Městu Hlinsku a Obci Miřetice za finanční podporu a Multifunkčnímu centru v Hlinsku za poskytnutí krásných prostor. Děkujeme rodičům a pedagogům za dlouholetou cílevědomou přípravu mladých recitátorů. Poděkování patří i Haně Roučkové za úžasné fotografie. A v neposlední řadě děkujeme všem soutěžícím – za to, že se sešli v tak hojném počtu, za jejich osobní odvahu i za šíření krásy českého jazyka a umění přednesu. 

V pořadí desáté Ležácké veršování, které se tradičně neslo ve velmi přátelské atmosféře, je úspěšně za námi. Za skvělou organizací a pohodovým průběhem celé akce opět stojí vedoucí Památníku Ležáky Kamila Chvojková společně s edukačním oddělením Památníku Lidice zastoupené Kamilou Varaďovou, Kristinou Tělupilovou a Lucií Laskovskou. Bez jejich profesionálního a zároveň lidského přístupu by Ležácké veršování nebylo tím, čím je dnes. Děkujeme Vám.

Statut přehlídky

Plakát

Tisková zpráva

Kontaktní osoba:

Mgr. Kristina Tělupilová

e-mail: telupilovalidice-memorial.cz

tel.: 312 253 702, 774 831 302

Tisková zpráva s výsledky soutěže 2024

Fotografie 2024

Ohlédnutí za 10 lety soutěže

Video z 8. ročníku soutěže 2022

Svou účastí na této akci souhlasíte s pořizováním fotodokumentace pro účely propagace Památníku Lidice. Váš nesouhlas s pořizováním fotografií nám, prosím, sdělte předem. Děkujeme