Vzpomínka na akademickou sochařku Marii Uchytilovou
Dnes je tomu přesně 35 let ode dne, kdy pro Lidice přestalo bít jedno výjimečné lidské srdce. V předvečer 17. listopadu 1989 náhle zemřela na srdeční infarkt akademická sochařka Marie Uchytilová, která ale již navždy zůstane neodmyslitelně spjatá s Památníkem Lidice.
Marie se narodila 17. ledna 1924 v Kralovicích. Dětství a studentská léta prožila v Plzni, kde studovala sochařství u prof. Otakara Waltera. V letech 1945 – 1950 byla posluchačkou pražské Akademie výtvarných umění u prof. Otakara Španiela (obor medailersko-sochařský) a po absolvování studia působila až do roku 1969 jako profesorka sochařství na odborné výtvarné škole v Praze. Je autorkou velkého množství drobných i velkých plastik, portrétů a medailí. Pro město Česká Skalice vytvořila sochu „Barunka – Božena Němcová sedmnáctiletá“. Její jednokorunová mince ženy sázející lipovou ratolest byla naším nejdéle obíhajícím platidlem (1957 – 1992).
Svůj život ovšem zcela zasvětila tvorbě „Památníku dětských obětí války“, prvním svého druhu na světě, který je neodmyslitelnou součástí pietního území v Lidicích. Při pohledu na desítky dětských postav semknutých v úzkosti do bezbranného houfu se člověk neubrání dojetí a zároveň se zdráhá uvěřit, že takto rozsáhlý památník může být dílem jediného člověka. Ačkoliv úkol, který na sebe Marie Uchytilová vzala, byl takřka nadlidský, dokázala ho během dvou desetiletí naplněných dennodenní prací dokončit. Bez odpočinku, bez chvilky volna. S každou dokončovanou sochou vždy znovu a znovu prožívala její osud i děsivou smrt. V březnu 1989 dílo v sádře dokončila a první tři sochy odlila do bronzu ze svých vlastních úspor, protože z finančních darů vybíraných na sousoší nikdy nic nedostala.
Zdrcena nespravedlností, lhostejností a nezájmem hovoří tehdy o tom, že jsou lidické děti vražděny podruhé, avšak tentokrát doma. Bohužel tehdy právě nečekaně umírá. Své životní dílo tak spatřila umístěné v Lidicích jen ve své vlastní představě…
Věnujme společně tichou vzpomínku na tuto výjimečnou dámu, autorku jednoho z nejpůsobivějších sousoší na světě. Při příležitosti dnešního, byť smutného výročí Vám přinášíme emotivní ukázku věnovanou právě akademické sochařce Marii Uchytilové z nové audioknihy Eduarda Stehlíka „Lidická vzpomínání“:
EDIT:
Díky významným finančním darům z České republiky i ze zahraničí a neuvěřitelné snaze několika jedinců a spolků se nakonec podařilo odlít Památník do bronzu. Dnes, takřka čtvrtstoletí od svého instalování v Lidicích, musí však nutně projít nákladným komplexním restaurováním. Za tímto účelem jsme na platformě Donio založili sbírku „Zachraňme hlas minulosti pro budoucnost: Památník dětských obětí války“. Vážení přátelé a podporovatelé Lidic – k 31. prosinci 2024 bude tato akce ukončena, a proto upřímně děkujeme za každý příspěvek, ať malý či velký, který je zásadní pro zachování tohoto mimořádného uměleckého díla.