V Lidické galerii proběhl 2. ročník studentské konference
Dne 5. 2. 2016 se v Lidické galerii sešli studenti několika škol, aby zde prezentovali své práce – příběhy lidí, které nějakým způsobem ovlivnila válka.
Studentskou konferenci pořádá Památník Lidice ve spolupráci s projektem Národní kronika, kam se následně práce žáků zasílají a uchovávají pro badatele a budoucí generace.
Cílem tohoto setkání je poznávání svého národa skrze příběhy. Žáci mají možnost se jako badatelé zasloužit o odhalení osudu československých občanů a historii míst s příběhy spojenou. Jedná se o válečné hrdiny, ale i běžné občany, na jejichž život a život jejich rodin měla válka vliv.
Konferenci zahájil ředitel Památníku Lidice JUDr. Milouš Červencl a započala přednáškou historika PhDr. Vojtěcha Kyncla, Ph.D., s názvem Nacistický plán „nové Evropy“. Poté již přišly na řadu jednotlivé prezentace žáků.
Prezentující přijeli ze Základní školy Dukelská, České Budějovice, Základní školy UNESCO Uherské Hradiště a Gymnázia Varšavská cesta Žilina. Dopolední část konference shlédli studenti gymnázia v Kladně.
V dopoledním bloku prezentací jsme si poslechli životní příběh Cecílie G., německého děvčátka, které se zcela náhodně před válkou ocitlo na území Československa, příběh Antonína Siegla a jeho německé rodiny v poválečném Československu a příběh Jozefa Dobrovodského, jednoho z představitelů Slovenského národního povstání.
V odpoledním bloku jsme se seznámili s příběhem židovského chlapce Emila Farkaše a jeho rodiny, který napříč všem hrůzám přežil holokaust a příběhem nezlomného Žilinčana Juraje Polláka a jeho rodiny.
Všechny prezentující hodnotila odborná tříčlenná porota – PaedDr. Marie Kocálová, pedagožka, Mgr. Lubomíra Hédlová, kurátorka Lidické sbírky, PhDr. Vojtěch Kyncl, Ph.D., historik. Porotci hodnotili žáky kladně, chválili za výbornou přípravu, bezvadné technické zpracování prezentace, velmi dobrý projev a skvěle předané životní příběhy ostatním posluchačům. Konferenci podpořila svou celodenní účastí Bc. Julie Mahlerová, BA, redaktorka projektu Národní kronika.
Žáci si následně prohlédli muzeum a prošli pietní území s odborným výkladem.
Studentskou konferenci zakončila besedou přeživší lidická dívka Marie Šupíková, která spolu s organizátory předala žákům pamětní listy a publikace.
Těšíme se již na třetí ročník studentské konference v příštím roce opět v Lidicích.