Rozhodla jsem se, že tady budu do 95!

To řekla při křtu své knihy Vzpomínky mě stále tíží nejmladší lidická žena Jaroslava Skleničková. Křest knihy se uskutečnil v rámci zahájení hlavní návštěvnické sezóny.

30. března 2016 zahájil Památník Lidice hlavní návštěvnickou sezónu.

Program byl zahájen na pietním území, kde byly u hromadného hrobu lidických mužů odhaleny dvě pamětní desky - jedna věnovaná památce zavražděných mužů, druhá věnovaná památce umučených lidických žen. Poctu padlým lidickým občanům přišly vzdát i přeživší lidické děti pan Pavel Horešovský, pan Jiří Pitín, paní Věra Čepelová a paní Libuše Součková. Mezi hosty se objevili také členové Českého svazu bojovníků za svobodu v čele s předsedou ústředního výboru Jaroslavem Vodičkou a předsedkyní oblastní organizace Lidice Janou Bobošíkovou.

Na závěr odhalení zazpíval u hromadného hrobu soubor DUHA z družiny Základní školy v Buštěhradě pod vedením paní vychovatelky Anny Holeyšovské.

Poté se přítomní přesunuli k Pomníku dětských obětí války, kde děti ze souboru DUHA zazpívaly i zavražděným lidickým dětem.

Zahájení sezóny pokračovalo v 17 hodin vernisáží komorní výstavy maleb handicapované slovenské umělkyně Barbary Tomanové v kabinetu Lidické sbírky. Barbara maluje již více než 20 let, žije v pečovatelském domě Rozsutec v Bratislavě.  Ač je poznamenaná ochrnutím všech končetin a pohybuje se na vozíku, svá díla vytváří vlastníma rukama. Kurátorka výstavy, Barbařina přítelkyně paní Alena Kolesárová se vyjádřila, že je velmi dobře, že existují barvy, protože Barborka jimi může vyjádřit vše dobré i těžké, co cítí a co jí příroda neumožnila vyjádřit ústy. Barbara Tomanová při příležitosti zahájení výstavy darovala do Lidické sbírky své dílo „Lidická matka“. 

V 18 hodin se konal poslední pořad v rámci Lidických zimních večerů v sezóně 2015/2016, konkrétně koncert hudebního uskupení Lyra da camera spojený se křtem vzácné knihy paní Jaroslavy Skleničkové Vzpomínky mě stále tíží. Po úvodním slovu ředitele Památníku Lidice a přivítání diváků v naprosto plně obsazeném velkém sále Lidické galerie, měli diváci možnost zaposlouchat se a ponořit do nádherných tónů a nechat se unášet na vlnách překrásné hudby ve virtuosním provedení špičkových umělců. Úvodní skladby A. Vivaldiho se nesly v lidickém duchovním prostředí a byly to skladby naplněné něhou a pokorou i tóny radostnými a slavnostními. A následovaly další skladby významných skladatelů. Lyra da camera dokonce věnovala skladbu Ave Maria paní Jaroslavě Skleničkové k vydání její knihy a zároveň k jejím devadesátým narozeninám s přáním mnoha a mnoha slunečných dnů.

Druhá část večera přinesla mnoho emocí. Řádky psané paní Jaroslavou Skleničkovou v úryvcích četla z její knihy Taťjana Medvecká. Řádky psané přirozeně se čtivou a pravdivou svědeckou výpovědí. Paní Skleničková vykreslila a přiblížila skutečný živý a šťastný život v Lidicích a poté neskutečně náhlou změnu, kdy se ocitla v lágru..... V této své již druhé knize se musela vypsat ze zážitků a vzpomínek, které ji stále tížily, aby vůbec mohla v klidu spát.

Svými slovy ve své řeči do plného sálu vyprávěla o vzpomínkách nejtíživějších, vzpomínkách na děti, hlavně na ty nejmenší, těch sedm od jednoho roku až dvouletých, které s ostatními byly tři neděle na holém betonu, nahé, téměř bez jídla. Napsání knihy vzpomínek, to jediné jí zajistilo klidný spánek!

Paní Skleničkové i její knize popřáli všechno nejlepší David Vaughan jako kmotr knihy, ředitel Památníku Lidice, vydavatel Ing. Ivan Ulrych, editorka knihy Jana Vrzalová a herečka Táňa Medvecká.

Všem těmto aktérům patřilo vřelé poděkování paní Jaroslavy Skleničkové, včetně poděkování rodině. Na závěr zazněly vzpomínky na smutné roční výročí úmrtí jejího manžela Čestmíra, který jí byl oporou.

Následovaly gratulace přítomných hostů jubilatnce a autorce knihy a celý program byl ukončen slavnostní autogramiádou.

Reportáž o odhalování desek na České televizi
Článek o odhalování desek v Kladenském deníku
Článek o křtu knihy v Kladenském deníku

Autor: J. Chourová Plachá, S. Klánová