Opět jsme o trochu sobě blíž
Hudba, romský holocaust a historie Letů
Památník Lidice, Kulturní památka Lety ve spolupráci s Cheiron T o.p.s., obecně prospěšnou společností založenou na principech komunitní práce podruhé pořádali vzdělávací program pro žáky 8. a 9. ročníků a střední školy "Sobě blíž".
Pro žáky byl připraven bohatý program, kterým provázel ředitel Památníku Lidice JUDr. Milouš Červencl.
Zúčastnili se ho tyto školy: Základní škola Horní Planá, Základní škola Chyšky, Základní škola Sepekov, Střední zemědělská škola v Písku, Základní škola Suchdol nad Lužnicí, Základní škola Dukelská České Budějovice, Základní škola a Gymnázium Vodňany, Základní škola Svobodná v Písku.
Program začali skvělí muzikanti ze skupiny Gipsy.cz v čele s Radkem Bangou, kteří rozproudili nejen žáky, ale i jejich pedagogy. Radek navíc mezi písněmi vtipně a poučně bořil některé mýty o Romech.
Poté žáci shlédli vystoupení dětského romského tanečního souboru Čiriklore (Ptáčkové) pod vedením Marceli Bikárové a Lenky Kotlárové.
Po dynamické části sál naprosto ztichl při přednášce špičkového historika PhDr. Vojtěcha Kyncla PhD. o postupně probíhající genocidě od 30. let 20. stol, genocidě jak některých národů tak oslabených skupin lidí a o způsobu jejich následné likvidace v době války.
Žáci vnímali informace PhDr. Vojtěcha Kyncla o původu Romů, rovněž i v pečlivě nainstalované výstavě Památníku Lidice. Unikátní a jedinečné byly jím představené filmové a fotografické dokumenty o Romech v Rumunsku či Německu....
Žáci a studenti zhlédli i vzácný film Památníku Lidice „Lety – nehodni žití“ - s autentickými filmovými záběry z cikánského tábora v Letech s průvodním slovem.
PhDr. Vojtěch Kyncl, PhD. připravil pro žáky zajímavý psychologicko - sociologický průzkum o tom, jak důležité je získat více informací o konkrétním člověku k jeho hodnocení.
Zaslouženým potleskem byl odměněn i přednes a úvaha nadaného romského studenta Patrika Demetera, který byl oceněn za svůj přednes v loňském ročníku celostátní recitační přehlídky Ležácké veršování.
V závěru programu žáci se svými pedagogy a souborem Čiriklore navštívili pietní území v Letech, kde položili květiny, zapálili svíčky a uctili tak památku romských obětí 2. světové války.
Tímto projektem byla za slunečného počasí zároveň zahájena hlavní návštěvnická sezóna KP Lety. Bohužel bez většího povšimnutí oficiálních státních institucí, neboť se programu zúčastnila pouze zástupkyně Ministerstva kultury České republiky JUDr. Věra Sejkorová.