Josef Hroník, nar. 16. 8. 1927
Kdoví, na co myslel šestačtyřicetiletý havíř Václav Hroník, když ho zlotřilci vyhnali oné osudné lidické noci z domku číslo popisné 29 a spolu s ním téměř jednasedmdesátiletou maminku, taky manželku Františku, taky jejich sedm dětí. Zatím stáli před domovem na buštěhradské silnici všichni a hleděli tam dál, kde ležela čerň Podhorova rybníku. Vlevo měli blízký potoční můstek a za ním statek Stanislava Horáka, vpravo kostel a školu. Ještě to bylo dobré, ještě byli spolu. Až teď! Vlkodlaci vydělili z rodinného společenství jeho, Václava Hroníka staršího, a rovněž dvacetiletého syna Václava. Těm dvěma byla určena cesta do Horákova statku, na zbývajících osm čekala budova školy.
Začal snad šestačtyřicetiletý horník tušit, že nadchází chvíle zlo-mu, jež vyžaduje rozhodnutí a vzápětí čin? Na co v té chvíli myslel? Možná si vzpomněl, že ve svých čtyřech letech ztratil otce a od té doby musel mamince pomáhat živit rodinu. A tak od dětství poznal těžký životní úděl, naplněný klopotným úsilím vydobýt si alespoň kousek živobytí. Ani v manželství tomu nebylo jinak. Vždyť se ženou Františkou přivedli na svět devět dětí, a každé chtělo jíst! Možná se teď Václavu Hroníkovi mihla před očima dcera Marie, která už zemřela, a taky Terezie, jež v Lidicích nežila, takže jich zbývá sedm – a jenom nejstarší Václav nosí z kladenských hutí výdělek.
Tehdy Václav Hroník pohlédl na řádku svých dětí, jež stály na matčině straně, připraveny k cestě do školy. Na Květu, Josefa, Boženu, Zdeňku, Zdeňka a Martu. Květě bylo šestnáct, Martě jeden rok. Zdeňkovi necelých osm, Zdeňce necelých dvanáct, Boženě třináct. Proboha, co si s nimi, a s těmi malými obzvlášť, má Františka počne, až nás s Václavem pohltí Horákův statek? napadlo s hrůzou havíře Hroníka. A pohlédl na klenoucí se bříško své dobré pracovité ženy, v němž klíčil další, desátý život. Obavy a úzkost ho sevřely. V té chvíli se Václav Hroník rozhodl.
„Pepíku, pojď,“ vyzval syna stojícího na matčině straně, „pojď, chlapče, pojď se mnou.“ V rozhodujícím okamžiku ho napadlo, že ženě Františce ulehčí, když si Josefa vezme na svou cestu. Nevěděl ovšem, že Božena, Zdeňka, Zdeněk a Marta budou zavražděni v plynovém voze v polském Chelmnu. Nevěděl, že syna Františka zabijí dozorkyně v ravensbrückém koncentráku, jen co se tam narodí. A tak zopakoval:
„Pepíku, pojď.“ A syn šel. Až na zahradu Horákova statku, až k popravčí zdi. Ještě tam podle zvrhlých pravidel, jež nacisté pro Lidice stanovili, stát neměl. Ještě mu nebylo patnáct. Patnáctých narozenin by se dožil až 16. srpna roku 1942.